تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

هدف از اقتصاد مقاومتی ، بهینه سازی هزینه ها و اصلاح الگوی مصرف است .

  همانطور که می دانیم اقتصاد برای هر جامعه از جایگاه ویژه و اهمیت خاصی برخوردار است; زیرا ،رشد و  تعالی ، رفاه و شکوفایی ،  امنیت و اقتدار و نیل به کمال مطلوب برای جامعه، همگی متاثر از مسائل اقتصادی است . و البته این مطلب به معنای زیر بنا بودن اقتصاد نمی باشد; بلکه صرفا اهمیت شایان آن را می رساند .. بى شک تمام مسائل مورد نیاز مردم جامعه که مطرح شده است به قدرت و كارآيى چرخه ی اقتصادی و توانمندى مالى آن کشور بستگى دارد . از نگاه دیگرگاهى مسائل كلان اقتصادى آنچنان از اهميت و حساسيتی برخوردار است كه يك تصميم صحیح مى تواند جامعه را به اوج عظمت و اعتلا برساند و در مقابل گاهى تصميمى غلط و ناصحیح ، شكست اقتصادى آن جامعه را به دنبال خواهد داشت .

   درسال اخیرهای اخیر با شدت گرفتن تحریم های ظالمانه و غیرانسانی غرب علیه کشور که همیشه نیز یک طرفه بوده است و ما را به بهانه غیرصلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای مورد هجمه ای از اتهامات و فشارهای ســـــیاسی ، اقتصادی قراردادند ، واژه «اقتصاد مقاومتی» از نگاه هوشــــمندانه و مدبرانه مقام معظم رهبری ((مدضل العالی)) در پیام تبریک و شعارهای عملیاتی در ابتدای سال نو از ایشان به ادبیات اقتصادی کشور اضافه و از نگاه متخصصین امر با معانی مختلف در کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفته است . و در این میان، تعریف جامع و کامل از اقتصاد مقاومتی را خود رهبر فرزانه انقلاب در دیدار با دانشجویان ارائه داده اند و فرمودند :

  ((اقتصاد مقاومتی یعنی آن اقتصادی که در شرایط فشار، در شرایط تحریم، در شرایط دشمنی ها و خصومت های شدید میتواندتعیین کننده ی رشد و شکوفایی کشور باشد))

   لذا این امکان وجود دارد تا واژه کاربردی اقتصاد مقاومــتی را به بخش های مختلف سیاست گذاری و اجرایی کشور بسط داد تا این خواسته معظم له که رشد و شکوفایی کشور می باشد ، صورت پذیرد . یکی از تعابیر و معانی که می توان از اقتصاد مقاومتی استنباط نمود الگوی صحیح مصرف می باشد .که به تعبیر دیگر می تواند درست هزینه شدن منابع مالی موجود باشد . این الگوی صحیح مصرف نیز دال بر مصرف نکردن یا کم مصرف کردن نیست بلکه درست مصرف کردن و بهینه سازی هزینه ها مورد نظر می باشد.  اما متاسفانه در برخی کشورهای درحال توسعه اسراف در بخش های مختلف زیاد به چشم می آید که به تبع آن هزینه های بالایی را به دستگاه ها و نهاد های اجرایی کشور تحمیل می نماید بدون آنکه توجه ای به این موضع داشته باشیم هزینه هایی که مصرف زیاد در جامعه برای حاکمیت در بردارد مطمئنا" خدمات رسانی مطلوب در بخش های دیگر به جامعه ارائه نمی گردد . لذا دیگر همه آحاد جامعه با توجه به توصیه های قرآن کریم به مقوله جلوگیری از اسراف و تذبیر و حساسیتی که مقام معظم رهبری ((مدضل العالی)) در این بخش نشان میدهند که نشان از نگرانی ایشان در آینده خبر میدهد ، لازم است شیوه مصرف را در زندگی روزمره خود اصلاح نموده و نهاد ها و دستگاه های متولی نیز فرهنگ سازی لازم در اصلاح الگوی مصرف را در دستور کار خود قراردهند  و مدیران اجرایی و سیاست گذار کشور در حوزه استحفاظیه فعالیت خود نسبت به شناسایی اضرار حاصل از اسراف های موجود در جامعه که به اقتصاد کشور تحمیل می شود وآثار مثبت بهینه سازی و اصلاح الگوی مصرف ، آگاهی ها و رهنمودهای لازم را به مردم جامعه ارائه نمایند .

  در پایان با برشماری مطالب و موارد مطرح شده ضرورت دارد که علاوه بر مردم جامعه ، دستگاه ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی نیز در هزینه کردهای خود ، نیم نگاهی به بهینه سازی مصرف داشته و با اتخاذ راهکار مناسب از دوباره کاری ها و انجام پروژه هایی که هیچگونه توجیح اقتصادی و خدماتی ندارند و هزینه های گزافی را در زمان بهره برداری تحمیل می نماید ، جلوگیری شود تا بتوان با موفقیت های مکتسبه ضمن حفظ سرمایه های ملی برای نسل های بعدی گامی موثر در رشد و تعالی جامعه برداشت .

   


  این مطلب تا کنون 61 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : جامعه ,مصرف ,کشور ,اقتصاد ,هزینه ,اقتصادی ,بهینه سازی ,اقتصاد مقاومتی ,مردم جامعه ,اصلاح الگوی ,الگوی مصرف ,
  هدف از اقتصاد مقاومتی ، بهینه سازی هزینه ها و اصلاح الگوی مصرف است .

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 31 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر