تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

نقش فرهنگ سازی استفاده از حمل و نقل عمومی در کاهش معضلات ترافیکی شهرها

  فرهنگ سازی استفاده از حمل ونقل عمومی در کاهش معضلات ترافیکی شهرها

  عموما مشکلات و معضلات ترافیکی در جوامع کم تر توسعه یافته دیده می‌شود و جدای از وجود زیرساخت در موضوع حمل ونقل بیشتر به موضوع فرهنگ سازی توجه می‌شود.

  روح الله رستمی۱

  روح الله رستمی(کارشناس عمران)

  دانشجوی کارشناسی ارشد عمران _مهندسی و مدیریت ساخت

  نقش فرهنگ‌سازی استفاده از حمل ونقل عمومی در کاهش معضلات ترافیکی شهرها

  به گزارش بابل نوین، استفاده و بهره‌گیری انسان‌ها از راه و وسایل نقلیه در راستای نیل به  اهداف اقتصادی، اجتماعی و انجام امورات روزمره زندگی ترافیک را بوجود می‌آورد .

  بدون شک مانند تمامی مظاهر متمدن، انسان  نمی‌تواند به دلیل معایب یک موضوع از محاسن و منافعی که برای وی دارد چشم پوشی نماید، اما می‌تواند با تدوین، تنظیم و برقراری یک سلسله موازین و مقررات، مشکلات ناشی از آن را به حداقل مقدار ممکن کاهش داد و با استفاده از قوانین راهنمایی و رانندگی ترافیک را بصورت یک پدیده ثمربخش و یک عامل مثبت در خدمت خویش درآورد و با ایمنی کامل و اعصاب راحت به رانندگی پرداخت .

  از این رو لازم است این امر در بخش‌های مختلف مورد بررسی و کارشناسی قرار گیرد تا بتوان گامی مثبت در راستای حل مشکلات و معضلات ترافیک شهری برداشت تا این دغدغه‌های اجتماعی را از زندگی روزمره مردم جامعه دور کرد .

  لذا جهت تحقق این امر با یک سری پژوهش بر اساس مصاحبه‌ها و پرسشگری از مردم، مسئولین و دست اندرکاران امر ترافیک می‌توان نتایج مطلوبی را در اختیار متولیان امر قرارداد .

  در این نظریه که به نگارش درآورده‌ایم با توجه به مطالعاتی که از طریق کارشناسان مرتبط با موضوع در یکی از شهرهای کشور بعمل آمده است می‌توان ان را به بسیاری از شهرها تعمیم داد.

  عوامل دخیل در ایجاد ترافیک در شهرها را می‌توان در ابعادی همچون:

  • کمبود بودجه و اعتبار در انجام پروژه‌های زیربنایی در برون رفت از معضلات ترافیک
  • ضعف‌های فرهنگی استفاده از وسایل نقلیه عمومی
  •  اعمال مدیریت‌های سلیقه ای
  • ضعف مطالعات کارشناسی در برنامه ریزی و مدیریت ترافیک
  • کم عرض بودن خیابان ها
  • کمبود مشاورین متخصص و کار آزموده در زمینه کنترل ترافیک
  • تجمع مراکز تجای در مرکز شهر و به تناسب آن نداشتن پارکینگ‌های عمومی و خصوصی

   می‌توانند در مدیریت شهری ما را با چالش ترافیک روبرو نماید .

  یکی از موضوعاتی که در موارد اعلام شده می‌تواند قابل تامل بیشتر باشد و بنظر می‌رسد نسبت به انجام سایر موارد هزینه کمتری را برای مدیریت شهری در بر داشته باشد مبحث فرهنگ سازی در استفاده از وسایل نقلیه عمومی در حمل و نقل شهری است .

  در مورد مسئله ضعف فرهنگ استفاده از وسایل نقلیه شخصی باید گفت وسیله نقلیه شخصی عامل حاکم بر حمل و نقل شهری است و در آینده قابل پیش بینی نیز حاکم باقی خواهد ماند .

  ساختار فعلی شهرها و ترکیب کاربری اراضی جاری با هدف سهولت جابجایی و حرکت سریع برای ماشین‌ها این حاکمیت را دو چندان کرده است لذا برای رسیدن به پایداری، باید استفاده ناکارا از ماشین بصورت تک سرنشین و غیر اضطرار در جامعه کاهش یابد و سامانه متعادل‌تری برای حمل و نقل ایجاد گردد .

  همچنین باید گفت که ارتقائ کیفیت حمل ونقل عمومی برای تقویت جذابیت‌های آن نسبت به وسایل شخصی و ایجاد سرویس‌هایی با جذابیت بالا و افزایش سهم حمل و نقل عمومی از مولفه‌های اساسی برای رسیدن به حمل و نقل سامانمند است زیرا حمل و نقل عمومی می‌تواند وابستگی به ماشین‌های تک نفره را کاهش دهد.

  جالب اینجاست متاسفانه بنظر می‌رسد در مدیریت‌های شهری به این روش از راه حل‌های برون رفت از مشکلات ترافیک هیچ توجهی صورت نمی‌شود در حالی که به جرات می‌توان گفت با هزینه‌ای کمتر به نسبت سایر روش ها بیشترین بازدهی را می‌توان  اخذکرد.

  می‌بینیم در خیلی از شهرداری‌های کشور ( جز بعضی از کلان شهرها) مدیریت یا سازمان حمل و نقل و ترافیک شهری وجود ندارد که بتواند با راه اندازی یک واحد مطالعاتی در راستای شناسایی مشکلات و اتخاذ راهکارهای مناسب در حل آن گام بردارد  و متاسفانه با یک سیاست سنتی مدیریتی تنها راهکارهای برون رفت از مشکلات ترافیک را احداث کمربندی‌ها، پل‌ها، روگذرها، زیر گذرها و سایر پروژه‌های عمرانی که مطمعنا” لازمه آن اختصاص مبلغ قابل توجه در بودجه سالیانه شهرداری‌ها می‌باشد که بدلیل عدم وجود درآمد‌های پایدار تحقق این امر نیز بسیار مشکل است.

  از این رو مشاهده می‌کنیم در بیشتر کشورهای پیشرفته و حتی در حال توسعه با وجود منابع درآمدی لازم و توان هزینه در بخش‌های دیگر، در فرهنگ سازی استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی تمام تلاش خود را بخرج داده‌اند تا ضمن حل مشکلات  امروزی جامعه خود از سایر مشکلات مانند آلودگی‌های زیست محیطی که برای ملت خود پیش بینی می‌کنند جلوگیری نمایند .

  در پایان با برشماری مطالب و موارد مطرح شده بنظر می‌رسد بدوا” واحدهای مدیریت شهری چه در سطح سیاستگذاری و چه در سطح اجرایی باید هرچه سریعتر نسبت به تشکیل واحدهای مطالعاتی برای شناخت مشکلات حوزه مدیریتی خود و در پس آن اتخاذ راهکارهای کارشناسی با الگوبرداری از جوامع موفق در این بخش  هرچه سریعتر اقدام کنند.


  این مطلب تا کنون 51 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : ترافیک ,عمومی ,استفاده ,شهری ,مشکلات ,شهرها ,فرهنگ سازی ,معضلات ترافیکی ,وسایل نقلیه ,کاهش معضلات ,سازی استفاده ,کاهش معضلات ترافیکی ,معضلات تر ,
  نقش فرهنگ سازی استفاده از حمل و نقل عمومی در کاهش معضلات ترافیکی شهرها

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 31 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر